Jak przy mini­malnej zmianie nawy­ków bez dymu pal...


czytaj więcej

Wypełnij Oświadczenie Woli

Straż Miejska Kielce prowadzi działania w kierunku podnoszenia świadomości na temat transplantacji organów po śmierci. Weź od strażnika i wypełnij...


czytaj więcej

20.04.2018 - Pierwsza pomoc z użyciem defibrylatora zewnętrznego

Cykliczne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które przechodzą funkcjonariusze kieleckiej Straży Miejskiej procentują w nagłych wypadkach z udziałem poszkodowanych oraz chorych osób. Wczoraj strażnicy miejscy fachowo udzielili pomocy przedmedycznej nieprzytomnemu mężczyźnie.

Około godz. 16 przejeżdżając ul. Krakowską funkcjonariusze zauważyli grupę osób zgromadzonych wokół leżącego na chodniku mężczyzny. Zatrzymali się, aby sprawdzić, co się stało. Dowiedzieli się, że mężczyzna zasłabł i upał na chodnik. Będący w patrolu strażnik – ratownik medyczny stwierdził u leżącego starszego pana brak funkcji życiowych. Mężczyzna nie oddychał, a jego puls był niewyczuwalny. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli resuscytację krążeniowo - oddechową z użyciem defibrylatora AED. W trakcie prowadzonych czynności reanimacyjnych na miejsce zdarzenia podjechała karetka pogotowia. Załoga karetki poprowadziła dalsze czynności ratunkowe, a następnie przetransportowała poszkodowanego na SOR.

Szybkie i prawidłowe postępowanie według algorytmu działań w przypadku osoby nieprzytomnej – nieoddychającej, w tym także podjęcie działań z użyciem defibrylatora zewnętrznego zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie.

Dodatkowe informacje