06.04.2018 - Wiosenne porządki

Zimą zmagamy się z trującym dymem, powstającym m.in. wskutek spalania w piecach śmieci lub ogrzewaniem domów niskiej jakości paliwami. Wiosna niesie ze sobą zjawiska wypalania traw, spalania w ogródkach pozostałości roślinnych, a wraz z nimi wszystkich niepotrzebnych na terenie nieruchomości odpadów.

W ogniskach lądują nie tylko gałęzie, liście, chwasty, ale również śmieci takie jak folie, kartony, plastikowe butelki. Niektórzy właściciele domów jednorodzinnych oraz użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych porządkujący swoje tereny zapominają, iż spalanie odpadów jest zabronione ustawą i absolutnie robić tego nie wolno. Zakaz ten reguluje art. 191. ustawy o odpadach„ kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów – podlega karze aresztu lub karze grzywny”W dniu wczorajszym w wyniku przeprowadzonych kontroli posesji strażnicy miejscy ukarali mandatami karnymi dwie osoby, które spalały w ogniskach min. liście, deski, elementy okienne, resztki pianki poliuretanowej oraz inne śmieci.

Straż Miejska apeluje do mieszkańców i zarządców nieruchomości, aby wypełniając obowiązek porządkowania swoich posesji pozbywali się odpadów w sposób przewidziany prawem. Na osobę, która nie stosuje się do zapisów ustawy można nałożyć wysoki, nawet 500 złotowy mandat karny.

     

Dodatkowe informacje