Spis artykułów
Obchody Święta Wojska Polskiego w Kielcach
15 sierpnia, w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w Kielcach odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego.
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości oraz pomnikiem Wincentego Witosa. Następnie, o godzinie 14:00 w Kościele Garnizonowym odprawiona została msza święta. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta na Plac Wolności, gdzie odbyła się główna część wydarzenia.
W programie znalazły się m.in.:
– podniesienie flagi państwowej i odegranie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej,
– uroczysta odprawa wart,
– odczytanie Apelu Pamięci,
– wręczenie awansów, odznaczeń i medali zasłużonym żołnierzom.
Po części oficjalnej mieszkańcy Kielc oraz goście mieli okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym znajdującym się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, w tym m.in. KTO ROSOMAK, moździerzem samobieżnym RAK, pojazdem aeromobilnym AERO oraz opancerzonym MRAP COUGAR.
W obchodach uczestniczyła również Straż Miejska w Kielcach, która miała zaszczyt wystawić delegację z Panią Barbarą Brzeszcz – Zastępcą Komendanta Straży Miejskiej – oraz poczet sztandarowy. Na Placu Wolności strażnicy zaprezentowali także swoje radiowozy i wyposażenie wykorzystywane w codziennej służbie.
Swoje stanowiska przygotowały również:
– Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach,
– Komenda Miejska Policji w Kielcach,
– Placówka Straży Granicznej,
– Areszt Śledczy w Kielcach,
– Świętokrzyski Urząd Celno-Skarbowy,
– Zakłady Zbrojeniowe MESKO S.A.
Obchody były okazją do oddania hołdu bohaterom, promocji służb mundurowych oraz umocnienia więzi między wojskiem a społeczeństwem.

