Spis artykułów
Pijany ojciec opiekował się małą dziewczynką
W piątek 17 kwietnia 2020r około 13: 15 dyżurny Straży Miejskiej w Kielcach, otrzymał od bardzo zaniepokojonej kobiety telefoniczne zgłoszenie informujące, iż na skwerze przy ulicy Dalekiej nietrzeźwy mężczyzna opiekującym się malutką dziewczynką. Zgłaszający twierdził, że dziecko znajduje się w wózku, z którego może wypaść.
Strażnicy Miejscy prowadzący w pobliżu czynności związane z weryfikacją realizacji nakazów i obowiązków związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19 byli się na miejscu zdarzenia już po kilku minutach. Zgłaszająca kobieta pozostawała z dyżurnym w stałym kontakcie pomagając w zlokalizowaniu spacerującego z wózkiem.
Strażnicy potwierdzili, że idący chwiejnym krokiem mężczyzna prowadzi wózek z małym dzieckiem. Podczas legitymowania mężczyzna odpowiadał na pytania w sposób bełkotliwy, ponadto Strażnicy wyczuli od niego silną woń alkoholu.
Strażnicy podjęli decyzję o konieczności sprawdzenia stanu trzeźwości ojca dziecka, a ponieważ, picie alkoholu w trakcie sprawowania opieki nad dziećmi może być kwalifikowane jako przestępstwo narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu na miejsce wezwano patrol Policji.
Podczas, gdy policjanci przejęli czynności wobec mężczyzny, Strażnicy Miejscy zaopiekowali się maluszkiem. Jednocześnie Dyżurny SM ustalił rodzinę malutkiej dziewczynki, a na miejsce zdarzenia wezwał babcię, której przekazano dziecko.
Dziewczynka – jak wynikało ze zgłoszenia – prawie wypadła z wózka, który prowadził jej nietrzeźwy ojciec. W trakcie zatrzymania mężczyzna początkowo był spokojny oraz uprzejmy. Po przybyciu Policji jego zachowanie uległo diametralnej zmianie stało się bardzo agresywne.
Straż Miejska wyraża podziękowania za podobne sygnały oraz apeluje o zgłaszanie takich zdarzeń. Wspaniała postawa dzwoniącej kobiety być może zapobiegła nieszczęśliwemu wypadkowi w dniu zdarzenia oraz być może w przyszłości.
Zgodnie z art. 160 kodeksu karnego "Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5"