Spis artykułów
STRAŻ MIEJSKA – 30 lat w służbie społeczeństwu
Z wielką radością pragniemy obwieścić, iż 14 lutego 2021r. przypada wspaniała data dla każdego Strażnika Miejskiego w Kielcach. Tego dnia świętujemy 30 lat w służbie społeczeństwu lokalnemu miasta Kielce. Jesteśmy dumni, iż od 30 lat dbamy o ład i porządek w mieście, zaś swoją pracę traktujemy zawsze z należytą powagą i niesłabnącą godnością.
Historia Straży Miejskiej w Kielcach pisała się już w 1990 roku
i prace nad zapoczątkowaniem jej powstania dała Uchwała Zarządu Miasta z 14 listopada tegoż właśnie roku. Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta wydanym w kolejnym roku tj. dnia 14 lutego 1991 r., powołanie tej samorządowej, umundurowanej formacji, stało się faktem.
Straż Miejska w Kielcach w trakcie tego 30-lecia służby na rzecz mieszkańców miasta, przeszła ogromną metamorfozę, tak, by obecnie cieszyć się w świadomości społecznej odbiorem, jako coraz bardziej sprawna i skuteczna formacja mundurowa. Na co dzień o ład i porządek publiczny w Kielcach dba blisko 100 pracowników Straży Miejskiej. Swoją ciężką, lecz potrzebną społeczeństwu pracę wykonujemy w podziale na kilka sekcji. Jest wśród nich między innymi Sekcja Działań Prewencyjnych i Strażnicy Miejscy w niej pracujący całodobowo – zarówno w dzień, jak i w nocy, podejmują interwencje zgłaszane przez mieszkańców, by w ten sposób zagwarantować im spokój i porządek. Olbrzymi wkład dla zagwarantowania mieszkańcom Kielc poczucia bezpieczeństwa, wkłada Sekcja Monitoringu Wizyjnego Straży Miejskiej w Kielcach.
Strażnicy bacznie śledzą zapisy z blisko 300 kamer monitorując identyfikując w ten sposób problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy i decydują o tym, jaka służba lub formacja powinna znaleźć się na miejscu, aby zapobiec niepożądanym zjawiskom. Ponadto Straż Miejska w Kielcach dba o zwiększanie świadomości ekologicznej wspólnoty lokalnej i to zadanie realizują Strażnicy z Sekcji Ekologii i Statystyki.
Wielu mieszkańców miasta zapewne wie, jakie zadania realizujemy na co dzień.
Z okazji naszego Jubileuszu, pragniemy jednak opowiedzieć, jacy Strażnicy są poza pracą…
Z całą pewnością cechuje nas wysoka sprawność fizyczna. Nasi Strażnicy i Strażniczki z sukcesami zajmują się sportem, trenują i są trenerami m.in. bosku, judo i realizują się w wielu innych dziedzinach sportowych. Ponadto w trakcie tego 30-lecia wielokrotnie odnosili
i odnoszą liczne sukcesy sportowe – m.in. w wyciskaniu sztangi, czy w prestiżowych zawodach Strażników Miejskich pod nazwą Turniej Par Patrolowych.
Poza umiejętnościami sportowymi, cechuje nas duża empatyczność. Straż Miejska od lat wspiera inicjatywy i akcje ukierunkowane na pomoc drugiemu człowiekowi, jak i zwierzętom. Gdy trzeba - od wielu już lat kwestujemy na ulicach, wspierając między innymi Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy lub … wykonujemy pompki, by wesprzeć potrzebujących. Wspieramy społeczeństwo w walce z epidemią SARS-COV 2, pomagamy medykom, mieszkańcom, bezdomnym. Nasi Strażnicy od lat wspierają Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddają to co mają najcenniejsze – krew. W roku 2021. dwaj kieleccy Strażnicy Miejscy otrzymali prestiżowe odznaczenie – „HONOROWY DAWCA KRWI – ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA I NARODU”.
Kieleccy Strażnicy Miejscy z dumą i wytrwałością patrolują kieleckie ulice, kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych i sprawnie niosą pomoc tym, którzy jej potrzebują. Są profesjonalni, elokwentni, zdyscyplinowani. Kiedy trzeba wyposażeni w wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, ratują ludzkie życia.
Serdecznie dziękujemy w tym szczególnym dla nas czasie wspólnocie lokalnej miasta Kielce za zaufanie, jakim nas na co dzień obdarzacie. Praca na rzecz mieszkańców miasta jest dla nas prestiżowa i choć trudna – dołożymy wszelkich starań, by być tam, gdzie jesteśmy akurat potrzebni.
I choć czas leci szybko i nieubłagalnie i z każdym dniem jesteśmy starsi, to przede wszystkim jesteśmy także mądrzejsi i nabywamy bezcennego doświadczenia, które wykorzystujemy w naszej SŁUŻBIE DLA WAS.
Kim jesteśmy, czym się zajmujemy - opowiedziane słowami naszych pracowników w formie wywiadu radiowego