Jesteśmy dostępni
cały czas - 24/7
Telefon dyżurny
całodobowo 986
Lokalizacja
25-024 Kielce,
ul. Ogrodowa 3B
Nasza strona na Facebooku

O hulajnogach elektrycznych

Mieszkańcy Kielc mogą już korzystać z elektrycznych hulajnóg, które są dostępne w naszym mieście.

Straż Miejska w Kielcach przypomina.

Jak parkować?

Hulajnogę należy parkować na chodniku w wyznaczonym do tego miejscu niezależnie od tego czy to pojazd wypożyczony czy własny (miejsca takie są widoczne w aplikacji dostępnych hulajnóg). Postój hulajnogi elektrycznej – mówi przepis – jest dopuszczalny na chodniku w miejscu do tego wyznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma (a tak jest obecnie najczęściej) – jak najbliżej tej krawędzi chodnika, która jest najbardziej oddalona od jezdni. Hulajnoga powinna stać równolegle do krawędzi jezdni, nie blokować ani nie utrudniać ruchu przechodniom – należy pozostawić im do przejścia co najmniej 1,5 m szerokości chodnika.
Parkując hulajnogę powinniśmy pamiętać o innych, w tym o osobach niewidomych.

Co stanowi prawo?

Prawo precyzuje, że hulajnoga elektryczna to „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”.
Po pierwsze więc: kierującego hulajnogą elektryczną będą obowiązywać wszystkie przepisy dotyczące pojazdów. Bo e-hulajnoga to pojazd.
Po drugie: już z definicji wynika, że tym pojazdem nie można przewozić osób, bagaży ani zwierząt.

Co z prędkością jazdy?

Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej została określona w przepisach na 20 km/h. Dotyczy to jednak ruchu po drodze (pasie) dla rowerów albo jezdni. Poruszając się chodnikiem, należy prędkością jazdy zbliżyć się do tempa poruszania się pieszych (dobrze przy tym wiedzieć, że pieszy osiąga prędkość w granicach 3-5 km/h, a 20 km/h to prędkość całkiem żwawego biegu).
Kto może korzystać z hulajnogi elektrycznej?
Ustawa precyzuje, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem dla dorosłych lub starszych dzieci. Do 10 roku życia nie wolno na niej poruszać się po drodze (a więc także chodniku czy pasie/drodze dla rowerów). Wyjątek stanowi „strefa zamieszkania”. W jej obrębie dziecku przed ukończeniem 10 lat wolno jeździć na e-hulajnodze tylko pod opieką dorosłego.
Osobie między 10 a 18 rokiem życia prawo zezwala na jazdę po drodze publicznej pod warunkiem posiadania jednego z następujących dokumentów: karty rowerowej, prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

To jest chyba oczywiste, że hulajnogą elektryczną nie wolno kierować pod wpływem alkoholu, a tym bardziej w stanie nietrzeźwości.

Adres

sm_logo_czarne_x220.png
25-024 Kielce, ul. Ogrodowa 3B
Tel. 41 368 75 15
sekretariat@strazmiejska.kielce.pl

Lokalizacja

Numer alarmowy

986

All Rights Reserved (2021)

Szukaj