Jesteśmy dostępni
cały czas - 24/7
Telefon dyżurny
całodobowo 986
Lokalizacja
25-024 Kielce,
ul. Ogrodowa 3B
Nasza strona na Facebooku

Zawody rowerkowe dla dzieci w Kielcach

Edukacja z zakresu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza przed rozpoczęciem roku szkolnego, to dla funkcjonariuszy zajmujących się profilaktyką ważne działanie prewencyjne. Doskonałą okazją do promowania bezpiecznych zasad rowerzysty, było wydarzenie zorganizowane przez Echo Dnia pn. „Zawody rowerkowe”, które odbyły się w dniu wczorajszym. Patronat Honorowy objęli Miasto Kielce i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Niedzielne popołudnie upłynęło małym miłośnikom dwóch kółek i ich rodzicom w sportowej atmosferze. Podczas wydarzenia byliśmy dostępni dla uczestników, zachęcając do rozmowy na temat bezpiecznej jazdy na jednośladzie napełnianym siłą mięśni. Każdy kto odwiedził nasze stoisko profilaktyczne, oprócz cennych wskazówek mógł otrzymać odblaski, lampki rowerowe i kolorowanki edukacyjne.
Zachęcamy wszystkich rowerzystów do zapoznania się z przepisami ruchu drogowego, które są kluczowe dla bezpiecznej jazdy:

  1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
  2. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
  3. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
  4. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
  1. Kierującemu rowerem zabrania się
  • kierowania rowerem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;
  • przewożenia na rowerze osoby w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
  1. Rower powinien być wyposażony:
  • światła pozycyjne (dopuszcza się migające): z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • światło odblaskowe tylne – co najmniej jedno, barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt,
  • dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu barwy żółtej samochodowej jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
  1. Coraz bardziej popularne oświetlenie umieszczane na głowie kierującego rowerem (tzw. latarka czołówka) nie stanowi oświetlenia roweru i nie może być stosowane jako zamiennik obowiązkowego oświetlenia roweru.
  2. Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
  3. Osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest obowiązana do posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem.
  4. Do 10 roku życia dziecko może kierować rowerem pod opieką osoby dorosłej. Jest ono traktowane jako pieszy, więc zgodnie z przepisami dotyczącymi pieszych musi poruszać się po chodniku, drodze dla pieszych lub po lewej stronie drogi w przypadku poruszania się po poboczu, a w przypadku braku pobocza – lewą stroną jezdni. Ustawa dopuszcza, aby w takiej sytuacji chodnikiem czy drogą dla pieszych, a także lewą stroną jezdni (gdy brak chodnika i pobocza) jechała również osoba opiekująca się dzieckiem.
  5. Dziecko w wieku powyżej 10 roku życia, które posiada kartę rowerową, może kierować rowerem bez opieki osoby dorosłej.

Adres

sm_logo_czarne_x220.png
25-024 Kielce, ul. Ogrodowa 3B
Tel. 41 368 75 15
sekretariat@strazmiejska.kielce.pl

Lokalizacja

Numer alarmowy

986

All Rights Reserved (2021)

Szukaj