Jesteśmy dostępni
cały czas - 24/7
Telefon dyżurny
całodobowo 986
Lokalizacja
25-024 Kielce,
ul. Ogrodowa 3B
Nasza strona na Facebooku

Bezpieczne i legalne używanie fajerwerków

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester!  Większość z nas marzy o tym, by spędzić ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Zanim jednak rozpoczniemy świętowanie, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli chodzi o fajerwerki.

 Bawmy się bezpiecznie, pamiętając o odpowiedzialnym obchodzeniu się z ogniem!

Używanie fajerwerków w Polsce regulowane jest przez szereg przepisów prawnych, które obejmują ich sprzedaż, przechowywanie, używanie oraz odpalanie. Warto znać te zasady, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych, w tym sankcji karnych.

  1. Sprzedaż fajerwerków

Sprzedaż fajerwerków w Polsce jest dozwolona tylko dla osób pełnoletnich, czyli tych, które ukończyły 18. rok życia. Sprzedawcy mają obowiązek weryfikować wiek kupującego, a sprzedaż materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży jest zabroniona.

  • Podstawa prawna:
    • Ustawa o materiałach wybuchowych, broni i amunicji (Dz.U. z 1999 r. Nr 53, poz. 549, z późn. zm.) reguluje obrót materiałami pirotechnicznymi.
    • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie materiałów wybuchowych.
  1. Przechowywanie fajerwerków

Fajerwerki muszą być przechowywane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa. Należy je trzymać w suchych, chłodnych miejscach, z dala od źródeł ciepła oraz materiałów łatwopalnych. W przypadku większych ilości materiałów pirotechnicznych, przechowywanie ich wymaga spełnienia szczególnych wymagań dotyczących przechowywania materiałów wybuchowych.

  • Podstawa prawna:
    • Ustawa o materiałach wybuchowych, broni i amunicji nakłada obowiązki dotyczące przechowywania materiałów pirotechnicznych w sposób zapewniający bezpieczeństwo.
    • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej samej sprawie szczegółowo określa warunki przechowywania materiałów wybuchowych.
  1. Używanie i odpalanie fajerwerków

Używanie fajerwerków w Polsce wiąże się z określonymi ograniczeniami:

  • Fajerwerki można odpalać głównie w okresie między 18:00 31 grudnia a 6:00 1 stycznia (Sylwester).
  • Odpalanie materiałów pirotechnicznych jest możliwe także w innych terminach, poza Sylwestrem i Nowym Rokiem. Trzeba jednak pamiętać, by robić to na terenie prywatnym. 
  • Jeśli pokaz wykonuje firma, to musi ona mieć pozwolenie Wojewody, które jest wydawane dla firm bezterminowo. Jeśli pokaz wykonywany jest prywatnie, to nie są wymagane żadne zgody.
  • Jeśli zamierzasz uraczyć swoich gości spektaklem pirotechnicznym odbywającym się nie w Sylwestra, Nowy Rok lub w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, potrzebujesz stosownego pozwolenia od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Tylko w trzy, wyżej wymienione dni roku, odpalanie petard jest uznane za legalne. Z dobrych wiadomości – zezwolenie wydawane jest bezpłatnie, jednak, aby je otrzymać, musisz zadziałać z wyprzedzeniem. Wystarczy, że udasz się do prezydenta miasta lub władz gminy i złożysz wniosek. Dokument wystosuj minimum miesiąc przed planowanym wydarzeniem. W przypadku dużych imprez zadbaj o większy zapas czasu. W piśmie będziesz musiał dokładnie określić rodzaj oraz ilość petard i fajerwerków, które zostaną wykorzystane podczas imprezy. Konieczne będzie także dołączenie kserokopii oznaczenia oraz instrukcji obsługi sztucznych ogni.
  • Całkowitym zakazem objęte jest wystrzeliwanie fajerwerków z balkonów oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Pamiętaj, żeby ponownie nie odpalać petardy, która nie „zaskoczyła” za pierwszym razem. Materiałów pirotechnicznych nie wolno wrzucać w płomienie.
  1. Sankcje prawne za naruszenie przepisów dotyczących sprzedaży, przechowywania, używania i odpalania fajerwerków:

a) Mandaty i kary administracyjne

  • Zgodnie z Kodeksem wykroczeń (Ustawa z dnia 20 maja 1971 r., Dz.U. z 1971 r. Nr 12, poz. 114, z późn. zm.) osoba, która używa fajerwerków w nielegalnym miejscu lub poza dozwolonym czasem, może zostać ukarana mandatem w wysokości od 50 do 500 zł.

b) Odpowiedzialność cywilna

  • Osoba, która poprzez niewłaściwe używanie fajerwerków wyrządzi szkody (np. uszkodzenie mienia lub obrażenia ciała), może być zobowiązana do zapłaty odszkodowania.

c) Odpowiedzialność karna

  • W przypadku, gdy używanie fajerwerków prowadzi do poważnych wypadków, takich jak zniszczenie mienia o dużej wartości, uszkodzenia ciała lub zagrożenia życia, sprawca może ponieść odpowiedzialność karną na podstawie przepisów Kodeksu karnego.
  • Kary mogą obejmować pozbawienie wolności nawet do 5 lat w zależności od wagi czynu.

d) Zakazy lokalne

  • W niektórych miastach, wprowadza się zakazy używania fajerwerków na terenach publicznych, np. w parkach, w pobliżu szpitali, w strefach ochrony środowiska. Naruszenie tych zakazów może wiązać się z nałożeniem grzywny.

Adres

sm_logo_czarne_x220.png
25-024 Kielce, ul. Ogrodowa 3B
Tel. 41 368 75 15
sekretariat@strazmiejska.kielce.pl

Lokalizacja

Numer alarmowy

986

All Rights Reserved (2021)

Szukaj