Spis artykułów
Wakacje i remonty
Okres wakacyjny to nie tylko czas odpoczynku, niekiedy to także czas remontów. Prace budowlane, remontowe, wykańczanie wnętrz pozostawiają po sobie wiele odpadów, które jak się okazuje mogą być problematyczne.
Przekonał się o tym właściciel firmy budowlanej, który ośmiokrotnie podrzucał gruz i opady poremontowe obok altany śmietnikowej.
Do identyfikacji sprawcy podrzucania odpadów bardzo pomocny okazał się monitoring Spółdzielni Mieszkaniowej Pionier. Na jego podstawie ustalono, z jakiego pojazdu zostały przywiezione odpady, a numer rejestracyjny wskazał właściciela. Mężczyzna został ukarany ośmioma mandatami karnymi.
Podrzucanie gruzu, odpadów budowlanych, wywożenie ich do lasu czy wyrzucanie do kontenera w altanie śmietnikowej jest niedopuszczalne.
Jak pozbyć się gruzu?
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), powstały na mocy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który mieści się na ul. Magazynowej 3, to miejsce w którym mieszkańcy miasta w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą zostawić selektywnie zebrane odpady. Gruz w takim miejscu może pozostawić mieszkaniec w ilości 500 kg. w ciągu roku. Do PSZOKu oprócz odpadów remontowych, gruzu, odpadów budowlanych i rozbiórkowych mieszkańcy mogą oddać m. in. odpady wielkogabarytowe; odpady zielone (w szczególności gałęzie, liście, skoszona trawa); chemikalia; papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe; zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; zużyte baterie i akumulatory; przeterminowane leki; zużyte opony. Przy większych ilościach odpadów remontowych rozwiązaniem jest odpłatne wynajęcie kontenera.
Przypominamy!
Właściciel nieruchomości, a na terenie budowy wykonawca robót budowlanych jest zobowiązany do pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych zgodnie z przepisami Ustawy o czystości i porządku w gminach.
Według przepisów prawa, gruz należy do innej kategorii śmieci, a zwykłe pojemniki nie są przeznaczone do jego gromadzenia. Aktualnie obowiązujące przepisy zakładają przede wszystkim ochronę środowiska – gruz powinien być w prawidłowy sposób zutylizowany, żeby nie zagrażać przyrodzie.