Jesteśmy dostępni
cały czas - 24/7
Telefon dyżurny
całodobowo 986
Lokalizacja
Kielce, ul. Ogrodowa 3B

Apel! Pamiętajmy o sobie i zwierzętach w czasie upałów

W okresie letnim, gdy temperatura powietrza przekracza często 30 °C, pozostawione bez opieki w zamkniętym samochodzie, wystawionym na działanie promieni słonecznych, dzieci lub zwierzęta narażone są na utratę zdrowia lub życia.

Szczególnie należy zwracać uwagę na osoby starsze, które mieszkają samotnie. Jeśli zauważymy osobę leżąca na ulicy, ławce, chodniku: nie przechodźmy obok niej obojętnie.

Jeśli zauważyłeś niepokojącą sytuację - zadzwoń pod nr. alarmowy 112 lub 986.

Dbaj o swoje zdrowie! Na co w szczególności zwracać uwagę?

1. PIJ DUŻO WODY – podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów – z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana.
2. UNIKAJ EKSPOZYCJI SŁONECZNEJ – słońce najsilniej operuje w środku dnia, dlatego w godzinach 11:00 – 15:00 lepiej pozostań w pomieszczeniu. Jeśli musisz wyjść z domu, ochroń ciało – zastosuj kremy z filtrem UV, ubierz jasne lekkie, przewiewne ubranie.
3. OCHŁADZAJ SWOJE MIESZKANIE – podczas gorących dni zasłaniaj okna, szczególnie te od słonecznej strony. Otwieraj je i odsuwaj żaluzje dopiero wieczorem, gdy temperatura spadnie.
4. ZATROSZCZ SIĘ O STARSZYCH I DZIECI – ich organizmy najgorzej reagują na upały. Dzieci i osoby starsze nie czują dobrze pragnienia i są narażone na nadmierną utratę wody. Powinny być otoczone szczególną opieką.
5. PAMIĘTAJ O ZWIERZĘTACH – pamiętaj, aby Twoje zwierzaki miały zawsze zapewniony swobodny dostęp do chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach.
6. WZYWAJ POMOC - TELEFON ALARMOWY 112 – zadzwoń, gdy dzieje się coś niepokojącego z Tobą lub w innymi osobami Twoim otoczeniu.

A co ze zwierzętami?

1. W miarę możliwości ZAPEWNIJMY IM DOSTĘP DO ŚWIEŻEJ I CZYSTEJ WODY - wystawmy w zacienionych miejscach poidła i miski. Z takiej wody mogą też skorzystać bezdomne koty, ale i dzikie ptaki.
2. Pamiętajmy, aby podczas upałów NIE ZOSTAWIAĆ ZWIERZĄT W SAMOCHODACH. Ograniczmy spacery ze zwierzętami w porze, gdy panuje największy upał. 
3. W przypadku dzikich ptaków - zostawiajmy w pobliżu ich gniazd pojemniki z wodą.

 

Adres

sm_logo_czarne_x220.png
25-024 Kielce, ul. Ogrodowa 3B
Tel. 41 368 75 15
sekretariat@strazmiejska.kielce.pl

Lokalizacja

Numer alarmowy

986

© Copyright 2021 Straż Miejska Kielce. All Rights Reserved.

Szukaj