Jesteśmy dostępni
cały czas - 24/7
Telefon dyżurny
całodobowo 986
Lokalizacja
Kielce, ul. Ogrodowa 3B

Smog w oku drona. Strażnicy sprawdzą, czym palimy w piecach

Pod koniec ubiegłego roku, Kielecka Straż Miejska wzbogaciła się o drona, którego otrzymała w ramach inwestycji finansowanych z budżetu obywatelskiego.

Jesienią grupa wytypowanych funkcjonariuszy Straży odbyła bardzo intensywne szkolenie, zakończone egzaminem państwowym. Dzięki szkoleniu strażnicy uzyskali licencje operatora bezzałogowego statku powietrznego uprawniające do wykonywania lotów dronem nad Naszym Miastem.

W związku z tym, zgodnie z zapowiedziami, od Nowego Roku wprowadzamy kolejny etap działań na rzecz lepszej jakości powietrza w naszym mieście. Straż Miejska otrzymała drona, żeby przy jego pomocy weryfikować wszystkie zgłoszenia dotyczące nielegalnego spalania odpadów w paleniskach domowych i nie tylko w nich. Jesteśmy przekonani, że nowy sprzęt i intensywność kontroli zwiększą skuteczność w eliminowaniu źródeł zanieczyszczenia powietrza.

Dron będzie wykorzystywany do codziennej pracy naszych patroli już od dnia dzisiejszego. Ponieważ jest on wyposażony w nowoczesne czujniki do badania i analizy zanieczyszczeń, strażnicy będą mogli w czasie rzeczywistym obserwować poziom emisji trujących związków wydobywających się z kominów.

Czujniki odczytują również stężenie cyjanowodoru, formaldehydu, amoniaku, substancji organicznych czy pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 powstających przy spalaniu odpadów. Nasz dron ma również wbudowane kamery: wizyjną i termiczną, które pozwalają bardzo precyzyjnie i szybko ustalić źródło trującego dymu.

Dotychczasowe kontrole wykonywane przez Strażników potwierdzają, że nawet bardzo intensywny dym wydobywający się z komina nie oznacza złamania przepisów.

Zdecydowana większość właścicieli nieruchomości wcale nie pali śmieciami, a za zadymienie odpowiadają stare, kilkudziesięcioletnie paleniska. Podczas rozmów z funkcjonariuszami właściciele nieruchomości często deklarują wymianę kotła.

Obecnie funkcjonariusze szczegółowo spisują protokoły kontrolii przesyłają je do wydziałów Urzędu Miasta odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami.

Dzięki użyciu drona, przeprowadzane przez nas kontrole nie będą wymagały wejścia na teren posesji, co znacznie przyspieszy proces weryfikacji wszystkich zgłoszeń dotyczących podejrzenia spalania odpadów.

Adres

sm_logo_czarne_x220.png
25-024 Kielce, ul. Ogrodowa 3B
Tel. 41 368 75 15
sekretariat@strazmiejska.kielce.pl

Lokalizacja

Numer alarmowy

986

© Copyright 2021 Straż Miejska Kielce. All Rights Reserved.

Szukaj