Spis artykułów
Dzień jeża
10 listopada obchodzimy „Dzień Jeża” – zwierzęcia bardzo energicznego i ciekawskiego, który potrafi świetnie pływać i się wspinać.
Jesień to czas, kiedy jeże intensywnie żerują, aby nabrać masy przed hibernacją.
Lekarze weterynarii z którymi współpracujemy przypominają o zasadach postępowania jeśli spotkamy go na naszej drodze:
-
Gdy spotkasz na swojej drodze jeża w zimie, to znak, że ma kłopoty. Koniecznie zatrzymaj się i nakarm go – najlepiej świeżym, surowym mięsem. Jeże powinny przesypiać całą zimę. Jeśli budzą się w mroźne miesiące, oznacza to, że nie mają odpowiednich zapasów tłuszczu w organizmie i szukają pożywienia.
-
Planujesz dokarmiać jeże? Pamiętaj, że wcale nie żywią się one owocami, ale głównie owadami. Uwielbiają chociażby chrząszcze, dżdżownice, ślimaki, jaszczurki, jaja ptaków, a nawet węże. Natomiast krowie mleko szkodzi dorosłym osobnikom – nigdy im go nie podawaj. W lecie lepiej wystawić do ogrodu poidełko ze zwykłą wodą.
-
Podczas spacerów ze swoim psem nie pozwalaj mu na kopanie w liściach i wyszarpywanie z niego śpiących jeży. Nigdy nie wiadomo, w którym miejscu śpi jeż! Z tego samego powodu nie wypalaj zeszłorocznych liści z ogrodu.
-
Gdy ogradzasz swój ogród, pozostaw przejście pod ogrodzeniem dla tych małych zwierzątek. Pozwól im na swobodne podróżowanie, a także szukanie jedzenia i legowiska.
Zapraszamy do obejrzenia materiału TVP3 Kielce: „Strażnicy miejscy chronią jeże. Postawili im specjalne… domki”.