Jesteśmy dostępni
cały czas - 24/7
Telefon dyżurny
całodobowo 986
Lokalizacja
25-024 Kielce,
ul. Ogrodowa 3B
Nasza strona na Facebooku

Dzień jeża

10 listopada obchodzimy „Dzień Jeża” – zwierzęcia bardzo energicznego i ciekawskiego, który potrafi świetnie pływać i się wspinać.

Jesień to czas, kiedy jeże intensywnie żerują, aby nabrać masy przed hibernacją.

Lekarze weterynarii z którymi współpracujemy przypominają o zasadach postępowania jeśli spotkamy go na naszej drodze:

  • Gdy spotkasz na swojej drodze jeża w zimie, to znak, że ma kłopoty. Koniecznie zatrzymaj się i nakarm go – najlepiej świeżym, surowym mięsem. Jeże powinny przesypiać całą zimę. Jeśli budzą się w mroźne miesiące, oznacza to, że nie mają odpowiednich zapasów tłuszczu w organizmie i szukają pożywienia.

  • Planujesz dokarmiać jeże? Pamiętaj, że wcale nie żywią się one owocami, ale głównie owadami. Uwielbiają chociażby chrząszcze, dżdżownice, ślimaki, jaszczurki, jaja ptaków, a nawet węże. Natomiast krowie mleko szkodzi dorosłym osobnikom – nigdy im go nie podawaj. W lecie lepiej wystawić do ogrodu poidełko ze zwykłą wodą.

  • Podczas spacerów ze swoim psem nie pozwalaj mu na kopanie w liściach i wyszarpywanie z niego śpiących jeży. Nigdy nie wiadomo, w którym miejscu śpi jeż! Z tego samego powodu nie wypalaj zeszłorocznych liści z ogrodu. 

  • Gdy ogradzasz swój ogród, pozostaw przejście pod ogrodzeniem dla tych małych zwierzątek. Pozwól im na swobodne podróżowanie, a także szukanie jedzenia i legowiska.

Zapraszamy do obejrzenia materiału TVP3 Kielce: „Strażnicy miejscy chronią jeże. Postawili im specjalne… domki”.

 

Adres

sm_logo_czarne_x220.png
25-024 Kielce, ul. Ogrodowa 3B
Tel. 41 368 75 15
sekretariat@strazmiejska.kielce.pl

Lokalizacja

Numer alarmowy

986

All Rights Reserved (2021)

Szukaj